Darmowa wycena

Blog

Bezpieczny kredyt 2% – sprawdź czego dotyczy ten projekt rządowy

11 kwietnia 2023

Ceny nieruchomości

Bezpieczny Kredyt 2% to program, z którego można skorzystać, planując zakup swojego pierwszego mieszkania. Beneficjentami mogą zostać osoby do 45. roku życia. Skąd pomysł na takie dofinansowanie? Program dopłat o kredytu mieszkaniowego ma wspierać młode osoby w nabyciu własnej nieruchomości. Korzyści dotyczą także obecnych problemów rynku kredytowego i budowlanego. Poznaj szczegóły nowego programu rządowego dla młodych!

Bezpieczny kredy 2 %

Bezpieczny kredyt 2% – jakie warunki trzeba spełnić?

Jedno z kluczowych kryteriów dotyczy wieku – w programie mogą brać udział osoby poniżej 45 lat. Poza tym kredyt może uzyskać wnioskodawca, który:

  • nie posiada i nigdy nie był właścicielem mieszkania lub domu jednorodzinnego,
  • nie posiada i nigdy nie miała spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego,
  • wykaże zdolność kredytową.

W ten sposób kredyt można uzyskać na zakup mieszkania z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Nie ustanowiono także żadnego limitu cen za 1 m² mieszkania.

Co istotne, o kredyt mogą starać się także małżonkowie lub rodzice co najmniej jednego wspólnego dziecka. Wskazane warunki musi spełnić tylko jedno z małżonków. Z udziału w programie wykluczone są także osoby, które miały już na własność mieszkanie lub dom, nawet jeśli od tamtej pory je utraciły.

Rządowy program kredytowy dla młodych – ważne liczby

W ramach programu Bezpieczny Kredyt 2% można uzyskać maksymalnie:

  • 500 tys. zł – dla osoby do 45. roku życia,
  • 600 tys. zł – dla małżeństwa lub rodziców z dzieckiem.

Jeśli chodzi o dopłatę do rat kredytu mieszkaniowego, jest to różnica między stałą stopą ustaloną na podstawie średniego oprocentowania kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%.

Środki przewidziane będą dla kredytów o okresowo stałej stopie procentowej. Zatem w czasie trwania dopłat do rat tego kredytu (przez pierwsze 10 lat) efektywne dla kredytobiorcy oprocentowanie kredytu wyniesie 2%. Do tego należy doliczyć również marżę banku.

Co po 10 latach?

Po zakończeniu 10-letniego programu Bezpiecznego Kredytu wysokość rat kredytu wzrośnie, jednak nie da się w momencie podpisywania umowy ustalić dokładnej kwoty. Zależy ona od dwóch zmiennych parametrów:

  • pierwotnego okresu finansowania (im krótszy, tym większa część kapitału zostanie spłacona),
  • aktualnego wówczas poziomu stóp procentowych.

Twórcy programu przewidzieli pewien rodzaj koła ratunkowego, gdyby rata wzrosła po tym okresie zbyt gwałtownie. Taki kredytobiorca będzie mógł skorzystać z opcji wydłużenia okresu spłaty kredytu o maksymalnie o 5 lat – każdy z takich wniosków będzie rozpatrywany indywidualnie.

Sprzedaż mieszkanie z dofinansowaniem z programu Bezpieczny kredyt 2% – czy to możliwe?

Należy pamiętać, że nieruchomości zakupionej w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2% nie będzie można sprzedać przez pierwszych 10 lat. Opcje, takie jaki skup mieszkań w Warszawie czy inne formy zbycia nieruchomości z różnych przyczyn będą więc niemożliwe. Co więcej, w ciągu roku od zakupu kredytobiorca ma obowiązek rozpocząć prowadzenie w niej tzw. gospodarstwa domowego. W przeciwnym wypadku uzyskaną dopłatę będzie trzeba zwrócić.

Jeśli planujesz w tym roku zakup mieszkania lub budowę domu i możesz wstrzymać się z decyzją kilka miesięcy, być może program Bezpieczny Kredyt 2% będzie dla ciebie dużą pomocą na starcie. Zanim zdecydujesz się zawnioskować, sprawdź jednak cały okres spłaty kredytu, wysokość raty w programie i poza nim. Dokładnie przeczytaj także umowę kredytową z bankiem. Co istotne, warunki programu mogą się zmienić w trakcie procesu legislacyjnego.