Darmowa wycena

Blog

Ceny mieszkań w 2022 roku. Jak wygląda sytuacja na rynku wtórnym?

23 sierpnia 2022

Ceny nieruchomości

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w Polsce jest trudna do jednoznacznej oceny. Ceny mieszkań w 2022 są aż o 17% wyższe niż przed rokiem, co w połączeniu z rosnącymi stopami procentowymi przekłada się na spadek siły nabywczej kupujących.  W efekcie sprzedaż mieszkań w Polsce wyraźnie zmalała. Wiele analiz wskazuje na potencjał do ewentualnego spadku cen – póki co możemy zaobserwować zatrzymanie ich wzrostu. Dotychczasowe wzrosty były wynikiem przede wszystkim wysokiej inflacji, oraz wysokich cen połączonych z ograniczoną dostępnością materiałów budowlanych oraz wykonawców. Trudno określić czy zmniejszona liczba osób mogących pozwolić sobie na zakup mieszkanie wpłynie na spadek cen. W obecnej chwili osoby poszukujące mieszkań mogą liczyć jedynie na sporadyczne okazje cenowe. Czy ceny mieszkań spadną w 2022 roku?

ceny mieszkań w 2022

Ceny mieszkań na rynku wtórnym

Ostatnie miesiące na rynku nieruchomości to bardzo trudny okres. Od marca 2020 do marca 2022 ceny mieszkań w największych polskich miastach wzrosły aż o 21%. Jednak na kupujących w końcu czekają pozytywne wieści. Rynek wtórny w końcu wszedł w fazę korekty cen. W serwisach ogłoszeniowych pojawia się więc coraz więcej okazji. Nie są to jednak spektakularne obniżki, ale z pewnością są zapowiedzią pewnych zmian. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest wzrost liczby mieszkań wystawionych na sprzedaż, a także gwałtowny spadek zainteresowania ich zakupem, na który wpływają problemy z uzyskaniem kredytu.

Czy ceny mieszkań spadną w 2022 roku?

W ostatnich miesiącach wiele osób zadaje sobie więc pytanie, czy ceny mieszkań ulegną zmianie. Czy możemy jeszcze liczyć na tanie mieszkania? W najbliższym czasie nie ma szans, żeby na rynku mieszkaniowych pojawiła się wielka rewolucja. Jednak nie oznacza to, że nie ma szans na znalezienie taniego mieszkania. Polacy powinni szukać okazji cenowych, które powinny pojawiać się coraz częściej. 

Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że przełomie roku na rynku wtórnym pojawi się więcej mieszkań z rynku wtórnego w atrakcyjnych cenach. Wiele osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, będą chciały minimalizować koszty ich obsługi. W efekcie będą chcieli sprzedać nieruchomości. Wówczas mogą być skłonni do znacznych obniżek cen. Być może wkrótce pojawią się mieszkania z rynku wtórnego w znacznie niższych cenach.

Okazje cenowe będą się pojawiać coraz częściej, ale nie należy się spodziewać stałej obniżki cen na rynku nieruchomości. Polacy coraz mniej chętnie sprzedają nieruchomości. Dlatego zanim zdecydują się na ostateczny krok, to będą korzystać z innych opcji. Darmowe wakacje kredytowe, rosnące czynsze i próba ochrony majątku przed inflacją to powody, dla których mieszkań w okazyjnych cenach będzie mniej niż w poprzednich latach. 

Rynek wtórny Warszawa

Ceny mieszkań w Warszawie wzbudzają wiele emocji. Nie da się ukryć, że w stolicy nieruchomość może kupić niewiele osób. Szacuje się, że średnia cena na rynku pierwotnym to 13 tys. za m2, na rynku wtórnym sytuacja wygląda niewiele lepiej. W ostatnich latach ceny mieszkań w stolicy gwałtownie rosły i dopiero niedawny spadek zainteresowania zakupem trochę zmienił sytuację. Jednak w Warszawie sytuacja długo nie ulegnie zmianie. W ostatnim miesiącu zanotowano spadek cen o zaledwie 1%. 

Można jednak znaleźć w stolicy tanie mieszkanie. Rynek wtórny w Warszawie jest bardzo zróżnicowany. Najdroższe dzielnice to Śródmieście, Ochota, Wola i Mokotów. Na tym obszarze trudno znaleźć mieszkanie, którego cena jest niższa niż 20 tys. za m2. W Warszawie nie brakuje też tańszych dzielnic. Zalicza się do nich Rembertów, Białołęka i Wawer. Na tym obszarze nadal można znaleźć mieszkania, których cena nie przekracza 10 tys. za m2. Rozpiętość cen w stolicy jest więc ogromną. Warto jednak pamiętać, że podwyżki nie ominęły nawet tych najtańszych dzielnic. 

Warto również wspomnieć, że mieszkania na sprzedaż w stolicy stają się towarem deficytowym. Obecnie można zaobserwować duże zainteresowanie funduszy inwestycyjnych rynkiem mieszkaniowym, które wykupują nawet całe osiedla, aby następnie sprzedać mieszkania z zyskiem. W efekcie klient indywidualny jest na straconej pozycji. Deficyt nowych nieruchomości wpływa również na ceny mieszkań z rynku wtórnego. W Warszawie w ostatnich latach na wartości zyskują również lokale w tamtych blokach i kamienicach, które przeszły renowacje. Trudno więc liczyć na szybki spadek cen nieruchomości w stolicy.