Darmowa wycena

Blog

Czy kupno mieszkania jest dobrą inwestycją na przyszłość?

6 września 2022

Ceny nieruchomości

Pieniądze zawsze warto dobrze inwestować, tak, aby przynosiły dochód. Akcje, obligacje, złoto – jest wiele różnych inwestycji, jednak nie zawsze są one bezpieczne i niekoniecznie przynoszą zakładane profity. Inflacja czy sytuacja polityczna może niekorzystnie wpływać na twoje pieniądze. Jeśli szukasz bezpiecznej i zyskownej lokaty kapitału, zastanów się nad kupnem mieszkania. Zobacz, dlaczego mieszkanie może być dobrą inwestycją. Dowiedz się, kiedy warto kupić mieszanie i jak to zrobić.

kupno mieszkania jako inwestycja

Mieszkanie jako długoterminowa inwestycja

Już dziś pomyśl o swojej emeryturze i zastanów się, gdzie ulokować pieniądze. Mądre inwestowanie pieniędzy może przynosić spory dochód. Jedną z pewniejszych i bezpieczniejszych inwestycji długoterminowych jest zakup mieszkania.

Musisz wiedzieć, że choć kupno mieszkania zamraża kapitał na lata, to jej wskaźnik rentowności jest zwykle dużo lepszy niż inwestowanie w akcje spółek czy w fundusze kapitałowe. Obecnie wskaźnik rentowności najmu wynosi około. 5%. Poza tym mieszkanie możesz zawsze szybko sprzedać, co rozwiązuje ewentualne kłopoty finansowe.

Ponieważ inwestycja w nieruchomości jest długoterminową, więc musi spełniać określone warunki, aby przynieść jak największe zyski. Kupując mieszkanie na wynajem, koniecznie zwróć uwagę na jego lokalizację i okoliczną infrastrukturę. Idealne są mieszkania niezbyt odległe od centrum, w pobliżu których znajdują się m.in. komunikacja miejska, sklepy, szkoła itp. Pamiętaj, że najłatwiej wynająć mieszkanie dwupokojowe, w pełni wyposażone.

Kiedy warto kupować mieszkanie jako inwestycję?

Zastanawiasz się pewnie, kiedy najlepiej kupić mieszkanie jako inwestycję. Na początek rozważ swoją sytuację finansową. Sprawdź, czy stać cię na wzięcie kredytu hipotecznego lub czy masz wystarczającą ilość gotówki do zainwestowania. Przyjrzyj się też sytuacji rynkowej. Zobacz, jak kształtują się ceny mieszkań i ich wynajem. Przeanalizuj, jakie jest zapotrzebowanie na wynajem.

A jak wygląda kupno nieruchomości w 2022? Wysoka inflacja i drogie materiały budowlane sprawiają, że cena metra kwadratowego mieszkania wzrasta. Coraz droższe są też kredyty hipoteczne. Do tego dochodzi jeszcze trudna sytuacja polityczna w Europie, a w szczególności wojna na Ukrainie. Teoretycznie to wszystko nie sprzyja inwestycji w nieruchomości.

Jednak okazuje się, że może to być też bardzo dobry czas na kupno. Weź pod uwagę, że mieszkanie będziesz wynajmować przez wiele lat, a opłaty za wynajem nie są stałe. Zawsze możesz je dopasować do sytuacji rynkowej. Dzięki temu twoja inwestycja cały czas będzie rentowna, czyli twoje pieniądze będą zabezpieczone przed inflacją.

Ponieważ w Polsce wciąż jest deficyt mieszkań, więc o chętnych do wynajmu raczej nie trzeba się martwić. Wojna na Ukrainie też sprzyja wynajmowi mieszkań, ze względu na dużą liczbę uchodźców. W miastach uniwersyteckich dodatkowo dochodzą studenci.

Gdzie kupić mieszkanie pod inwestycję?

Jeśli decydujesz się na kupno mieszkania, Warszawa jest jednym z miast, gdzie naprawdę warto inwestować. To miasto, w których nieustanie potrzebne są mieszkania na wynajem. Jest to związane nie tylko z dużą liczbą różnych uczelni wyższych, ale także z dużym zapotrzebowaniem na pracowników.

Przed kupnem mieszkania musisz zdecydować, który rynek wybrać, pierwotny czy wtórny. Jeden i drugi rynek mają swoje wady i zalety. Nabycie nowego mieszkania od dewelopera daje gwarancję, że mieszkanie będzie nowoczesne i wysokiej jakości. Dzięki temu nawet po długim czasie wynajmu, mieszkanie wciąż będzie atrakcyjne.

Rynek wtórny też ma swoje zalety. Przede wszystkim oferuje mieszkania w doskonałych lokalizacjach, często nieosiągalnych na rynku pierwotnym. Ceny lokali używanych są zwykle niższe niż nowych. Na kupione mieszkanie nie musisz czekać, możesz je od razu remontować lub wynajmować.

Zalety kupna mieszkania przez agencję

Jeśli dopiero zaczynasz inwestować w nieruchomości, zastanów się, czy kupno mieszkania przez agencję nie będzie dla ciebie najlepszym rozwiązaniem. Wprawdzie poniesiesz dodatkowe koszty, ale szybciej znajdziesz mieszkanie, a transakcja będzie bezpieczniejsza.

Agencja nieruchomości nie tylko przedstawi ci różne propozycje, ale także pomoże przy zawarciu umowy. Jak wygląda kupno mieszkania z Value Properties? Oglądasz mieszkania, wybierasz i podpisujesz umowę notarialną. Masz pewność, że cena nie jest zawyżona, ponieważ mieszkania są profesjonalnie wyceniane. Możesz także liczyć na fachowe doradztwo.