Darmowa wycena

Blog

Lokata w banku czy nieruchomość? Sprawdź, jak skutecznie inwestować i realnie zyskać!

29 grudnia 2022

Ceny nieruchomości

Choć tradycyjne lokaty bankowe wciąż funkcjonują jako popularny instrument finansowy, coraz częściej to nieruchomości traktowane są jako pewniejsza inwestycja. Zobacz, jak inwestować poprzez kupno i wynajem mieszkań. Wrocław, Warszawa, Łódź i Lublin to miasta, które dla Ciebie sprawdziliśmy!

Lokata czy nieruchomość?

Lokaty bankowe i ich oprocentowanie – czy to się opłaca?

Lokata bankowa jest formą umowy z bankiem, w ramach której klient powierza mu konkretną sumę pieniędzy na określony czas. Oszczędzanie z bankiem może wyglądać bardzo różnie w zależności od warunków wybranego produktu. Popularnym rozwiązaniem jest lokata na 12 miesięcy, z której obecnie można uzyskać oprocentowanie w wysokości do 8% w skali roku.

Zakup mieszkania pod wynajem – ile możesz zyskać?

Zakup mieszkania pod wynajem to coraz popularniejsza forma inwestowania kapitału. Przychody uzyskane w ten sposób okazują się wyższe niż z lokat czy rachunków oszczędnościowych. Należy jednak pamiętać, że zakup mieszkania pod wynajem wymaga początkowo sporo wkładu własnego. Podstawą powinien być dobry plan inwestycyjny, ale wiele zależy także od lokalizacji nieruchomości.

Inwestycja 100 i 200 tysięcy złotych

W większych miastach Polski zakup mieszkania w tej kwocie jest niemal niemożliwy. Inaczej jest w przypadku mniejszych ośrodków, jednak również w Łodzi dostępne są oferty sprzedaży kawalerki o powierzchni 22 m2 za niecałe 200 000 zł. Cenę 7 727,27 zł/m2 można uzyskać np. w dzielnicy Bałuty w budownictwie z lat 70. Średnia cena mieszkań w 2022 roku wyniosła tu jednak 8268 zł/m2, co przy wynajmie daje zysk w wysokości 7,53% w skali roku. Jeśli więc chodzi o wynajem mieszkań, Łódź statystycznie znajduje się w pierwszej dziesiątce miast, w których stopa zwrotu z inwestycji mieszkaniowej jest najbardziej korzystna.

Inwestycja podobnej kwoty w lokatę jest możliwa w większości banków oferujących taki produkt. Różnice zachodzą w wysokości oprocentowania, a w większości wiążą się także z dodatkowymi warunkami, jakie musi spełnić klient.

Oprocentowanie na poziomie 7,50% w skali roku przy omawianej inwestycji to stawka, którą oferują obecnie 4 banki:

  • BFF Banking Group;
  • Bank Millennium;
  • ING Bank Śląski;
  • Santander Bank Polska.

Inwestycja 300 tysięcy złotych

Jeśli chodzi o wynajem mieszkań, Warszawa należy do najbardziej atrakcyjnych lokalizacji. Aktualnie za jeden m2  trzeba zapłacić tam jednak ok. 13 315 zł. Z kolei zwrot z inwestycji w nieruchomość w stolicy wynosi niecałe 7%, co w kontekście dwóch poprzednich lat oznacza bardzo korzystną sytuację dla osób inwestujących w ten sposób. Niestety o nieruchomości mieszkaniowe w cenie poniżej 300 000 zł na terenie Warszawy bardzo trudno. Jeśli już, będzie to zakup przeważnie jednopokojowego mieszkania na peryferiach miasta. Za taką cenę w Lublinie czy Łodzi możesz kupić atrakcyjnie zaaranżowane „M4”!

To nie znaczy, że w Warszawie nie da się kupić mieszkania za taką kwotę. Zwykle są to lokale do remontu lub sprzedawane jako okazja pod inwestycję. Jeśli masz środki, aby zainwestować w ten sposób, kawalerka dla singla czy studenta może okazać się opłacalnym posunięciem. We Wrocławiu wskaźnik ROI za inwestycję w mieszkanie oscyluje wokół 7,16%, w Łodzi 7, 54% , a w Lublinie jedynie 6,32%.

Inwestując podobną kwotę w lokatę bankową, możesz uzyskać maksymalne oprocentowanie 8% w Banku Pekao, jednak to posunięcie wiąże się z:

  • koniecznością założenia tam konta osobistego;
  • wpłaceniem nowych środków;
  • wypełnieniem kwestionariusza potrzeb inwestycyjnych;
  • wyrażeniem zgód marketingowych.

Inwestycja 500 tysięcy złotych

Analiza rynkowa pokazuje, że osoby chcące zainwestować w mieszkanie pod wynajem 500 tysięcy zł w Warszawie czy Wrocławiu mogą kupić lokal o metrażu ok. 50 m2 w atrakcyjnej dzielnicy blisko centrum. Większe mieszkania w tej cenie dostępne są raczej w dzielnicach peryferyjnych. Ten wynik jest znacznie lepszy w przypadku Łodzi, gdzie najdziesz przestronne 3-pokojowe lokum blisko najważniejszych punktów miasta.

Jeśli chodzi o wynajem mieszkań, Lublin to ośrodek, w którym inwestycja w taką nieruchomość również się opłaca, m.in. ze względu na studentów. Na wschodzie Polski za m2 zapłacisz średnio 9402 zł, choć ROI przekroczy niewiele ponad 6%.

500 tysięcy zł to kwota, która w niektórych lokatach bankowych nie jest dopuszczalna. Nie zainwestujesz tyle m.in. w ING Bank Śląski, Santander czy Credit Agricole. To z kolei kwota maksymalna w BOŚ Banku i mBanku. W tym wypadku ponownie najkorzystniejszą pod względem oprocentowania ofertę proponuje Bank Pekao, jednak wymienione wyżej warunki podpisania umowy pozostają niezmienne nawet przy wyższej kwocie depozytu.