Darmowa wycena

Blog

Sprzedaż zadłużonego mieszkania – czy to możliwe?

29 września 2022

Prawo

Jeżeli jesteś właścicielem mieszkania zadłużonego, spadkobiercą lokalu obciążonego hipoteką, nic nie stoi na przeszkodzie, by sprzedać tę nieruchomość i pozbyć się zobowiązań finansowych. Pomimo tego, że cena za zadłużone mieszkanie będzie niższa, taki ruch w wielu przypadkach okazuje się korzystniejszy, niż uregulowanie długów przed wystawieniem oferty sprzedażowej.

Kiedy mieszkanie jest zadłużone?

Rodzaj długu, który ciąży na nieruchomości, może mieć kilka form:

  • zadłużenie wobec spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, powstałe w wyniku niepłacenia czynszu bądź mediów,
  • kredyt hipoteczny zaciągnięty na mieszkanie przez właściciela,
  • inne niż hipoteczne zadłużenie ciążące na właścicielu i związane z tym zajęcie komornicze nieruchomości.

Warto zaznaczyć, że sprzedaż, jak i kupno zadłużonego mieszkania jest bezpieczną opcją, korzystną dla wszystkich stron transakcji, pod warunkiem, że przebiega zgodnie z pewnymi procedurami. Na mocy sporządzonego za porozumieniem strona aktu notarialnego, nabywca w ramach opłaty za zakupiony lokal, przelewa część kwoty wierzycielowi, zerując tym samym dług, a pozostałą kwotę przekazuje na konto sprzedającego.

Sprzedaż mieszkania z długiem w spółdzielni

W przypadku zadłużenia czynszowego konieczne jest nawiązanie porozumienia ze spółdzielnią lub wspólnotą oraz nowym nabywcą nieruchomości. Kupno mieszkania zadłużonego w spółdzielni wiąże się dla nabywcy ze złożeniem zobowiązania spłaty długu przy podpisywaniu aktu kupna u notariusza. Upewnij się wcześniej, że spółdzielnia/wspólnota jest gotowa zgodzić się na taki układ. Stosuje się go dosyć często, bowiem daje kupującemu pewność, że sytuacja finansowa lokalu jest uregulowana, sprzedający pozbywa się długu, zaś spółdzielnia odzyskuje należną sobie kwotę.

Sprzedaż mieszkania z hipoteką

Sprzedaż zadłużonego mieszkania, na którym ciąży kredyt hipoteczny wymaga zgody banku na taką transakcję. Tym, o czym należy pamiętać w tej sytuacji, jest promesa, czyli oświadczenie banku, o wykreśleniu Cię z ksiąg wieczystych tuż po uregulowaniu długu przez nowego właściciela mieszkania. Należność za nieruchomość przelewa on na wskazany przez bank numer rachunku.

Sprzedaż mieszkania z wpisem komorniczym

Mieszkanie zajęte przez komornika, wbrew obawom wielu osób, również można sprzedać. Nie ma przepisów prawnych, które zabraniałyby dokonanie takiej transakcji. Oczywiście trudno znaleźć prywatnego inwestora, który zdecyduje się na kupno zadłużonego mieszkania z wpisem komorniczym. Ratunkiem w takim przypadku są firmy zajmujące się profesjonalnie skupem mieszkań. Dzięki doświadczeniu w branży i znajomości prawa, zdecydowanie częściej są gotowe podjąć ryzyko kupna nieruchomości, wobec której wszczęto procedurę komorniczą. Warto tu nadmienić, iż zadłużone mieszkanie lepiej sprzedać na własną rękę, niż czekać na licytację. Już w pierwszym terminie cena wywoławcza wynosi 3/4 oszacowanej wartości rynkowej lokalu, jeśli zaś nie znajdzie się chętny, cena wywoławcza w kolejnym terminie spada do 2/3. Może się okazać, że ostateczna kwota nie pokryje całego długu.

Jak sprzedać zadłużone mieszkanie?

Często zdarza się, że mieszkanie jest obciążone długami komorniczymi lub hipoteką. Sprzedaż zadłużonego mieszkania również jest możliwa. W Value Properties oferujemy pełne wsparcie i pomoc w procesie spłaty obciążeń. Kupujemy regularnie mieszkania zadłużone dlatego, jeśli szukasz kupca i wiesz, że na wolnym rynku ludzie szukają z reguły czystych sytuacji, skontaktuj się z naszym biurem, zapoznaj nas ze swoją sytuacją, a przedstawimy Ci naszą ofertę. Działamy sprawnie i bez zbędnej zwłoki.