Darmowa wycena

Blog

Wycena nieruchomości — na czym polega i jakie czynniki są brane pod uwagę?

23 sierpnia 2022

Wycena nieruchomości

Wycena nieruchomości jest niezbędna w sytuacji, gdy właściciel potrzebuje poznać realną cenę domu, mieszkania lub działki celem wystawienia jej na sprzedaż. W przypadku potencjalnych nabywców nieruchomości chcących skorzystać z kredytów hipotecznych bank będzie domagać się przeprowadzenia wyceny nieruchomości. Inny przypadek może dotyczyć postępowania spadkowego lub postępowania prowadzonego względem dłużników postawionych w stan licytacji, gdzie rzeczoznawca musi ocenić wartość nieruchomości. Sprawdź, na czym polega wycena nieruchomości!

wycena nieruchomości

Chcesz sprzedać nieruchomość? Pomoże Ci szybka wycena nieruchomości!

Osoby, które planują sprzedaż swojej nieruchomości, bardzo często nie wiedzą, ile jest ona warta. Na rynku nieruchomości można spotkać wygórowane ceny. Wynika to z tego, że gdy właściciel samodzielnie wycenia nieruchomość, najczęściej wlicza w cenę również jej wartość emocjonalną. To powoduje, że wiele nieruchomości latami czeka na nabywców. Tymczasem dobra nieruchomość to taka, która da się sprzedać w czasie 6 miesięcy. By uniknąć tego typu sytuacji, najlepiej jest skorzystać z usług, jakie oferuje rzeczoznawca online.

Nieruchomości do wyceny — Warszawa jako miasto idealne do inwestowania

Wycena nieruchomości jest dokonywana przez rzeczoznawcę w formie operatu szacunkowego. Rzeczoznawca bada ceny nieruchomości w danej okolicy (na przykład na osiedlu), przy czym, jeśli na sprzedaż ma być wystawione mieszkanie w kamienicy, to wycena mieszkania online bazować będzie na cenach mieszkań w kamienicach (a nie w blokach czy w nieruchomościach deweloperskich).

Rzeczoznawca bierze też pod uwagę potencjał okolicy i jej aktualny stan (jeśli jest to zabytkowa część miasta, to czy jest w trakcie rewitalizacji, czy już po). Może brać pod uwagę istniejącą infrastrukturę (bliskość do szkół, sklepów, placówek służby zdrowia, placów zabaw, parków).

Jeśli chodzi o temat, jakim jest wycena nieruchomości, Warszawa jest przykładem miasta, gdzie nieruchomości mają wyższą wartość niż w innych regionach kraju.

Operat szacunkowy jest oficjalnym dokumentem, który potwierdza wartość rynkową danej nieruchomości, co jest dla osób sprzedających ważnym argumentem w czasie prowadzenia negocjacji dotyczących ustalenia ceny sprzedaży domu, mieszkania lub działki.

Wycena nieruchomości — co jest brane pod uwagę?

Rzeczoznawca przy wycenie nieruchomości będzie brać pod uwagę następujące czynniki:

 • przeznaczenie nieruchomości (lokal mieszkalny, użytkowy),
 • jaki jest cel sporządzenia operatu szacunkowego,
 • jaka jest powierzchnia użytkowa nieruchomości,
 • z ilu i z jakich pomieszczeń składa się dana nieruchomość,
 • czy nieruchomość jest przeznaczona do remontu lub wyremontowana (jeśli tak, to jaki ma standard wykończenia wnętrz),
 • bardzo ważny jest stan techniczny takiej nieruchomości (rzeczoznawca może poprosić na przykład Wspólnotę Mieszkaniową o udostępnienie protokołów sporządzonych po obowiązkowych przeglądach, może ocenić czy lokal kwalifikuje się do użytkowania i sprawdzi, czy dane umieszczone w istniejącej dokumentacji są zgodne ze stanem faktycznym),
 • z pewnością oceni lokalizację,
 • zbada potencjał danej okolicy (czyli może ocenić wygląd nieruchomości sąsiadujących, stan ulic i chodników, dostęp do komunikacji publicznej, dostęp do terenów zielonych. Może uwzględnić plany rewitalizacyjne wdrażane w danej okolicy, przy czym uwzględni wartość przed takim remontem, jeśli w trakcie sporządzania operatu szacunkowego takie roboty nie zostały zakończone),
 • bardzo dokładnie zbada ceny nieruchomości wystawionych na sprzedaż w danej okolicy,
 • może ocenić stan podwórza (czy jest zadbane, posiada zieleń, przestrzeń do rekreacji, miejsca do parkowania samochodów),
 • może sprawdzić, jak wygląda działalność lokali użytkowych znajdujących się w danej nieruchomości i czy nie jest ona uciążliwa dla innych mieszkańców.