Darmowa wycena

Blog

Ile kosztuje wycena nieruchomości?

18 lipca 2023

Wycena nieruchomości

Wycena nieruchomości to bardzo istotny proces umożliwiający określenie jej wartości rynkowej. Na taki krok decydują się ludzie w przypadku szeregu sytuacji, np. w czasie sprzedaży działki czy mieszkania. Na wycenę nieruchomości można zdecydować się też z czystej ciekawości. W tym artykule dowiesz się, jak przebiega ten proces i jaki jest jego koszt.

Wycena nieruchomości – podstawowe kwestie

Celem wyceny nieruchomości jest określenie realnej, rynkowej wartości domu jednorodzinnego, działki bądź mieszkania. Proces ten przeprowadza się niezależnie, czy celem jest sprzedaż, kupno czy refinansowanie.

Zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie o gospodarce nieruchomościami z 1997 r., wycena nieruchomości może zostać przeprowadzona wyłącznie przez uprawnionego do tego rzeczoznawcę majątkowego.

Dokonując wyceny nieruchomości, rzeczoznawca majątkowy uwzględnia parę podstawowych czynników. Jednym z nich jest jej lokalizacja. Do tego bierze pod uwagę kondygnację nieruchomości, jej parametry fizyczne i metraż. Nie mniej istotny jest jej stan oraz bliskość komunikacji miejskiej – to wszystko wpływa na wysokość wyceny nieruchomości.

Sprawdź jak szybko możesz sprzedać mieszkanie: https://valueproperties.pl/blog/jak-szybko-sprzedac-mieszkanie/

Na czym polega wycena nieruchomości?

Wycena nieruchomości polega na określeniu jej wartości rynkowej – najbardziej prawdopodobnej ceny, za jaką na rynku można sprzedać dom, działkę czy mieszkanie. Proces ten przeprowadzany jest najczęściej na potrzeby sądu, instytucji bankowych czy urzędów, ale niekiedy też na zlecenie osób prywatnych. Średni koszt wyceny nieruchomości uzależniony jest od kilku czynników, o czym dowiesz się w kolejnej części artykułu.

Koszt wyceny nieruchomości – od czego zależy?

Zadaniem rzeczoznawcy majątkowego w kwestii wycenienia nieruchomości jest sporządzenie operatu szacunkowego – urzędowego dokumentu wskazującego podstawę prawną dokonanych czynności. Określa on też pełną wartość konkretnej nieruchomości.

Koszt wyceny nieruchomości uzależniony jest od kilku aspektów. Przede wszystkim mowa tutaj o rodzaju i rozmiarach nieruchomości. Do tego trzeba doliczyć jej lokalizacje. W praktyce jest tak, że więcej trzeba zapłacić za oszacowanie wartości budynku wielorodzinnego bądź kompleksu obiektów niż gruntu rolnego czy małego mieszkania.

Za wycenę nieruchomości trzeba też więcej zapłacić w przypadku nieruchomości zlokalizowanych w większych miastach, np. w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu czy innych. Co ciekawe, najniższe stawki za taką usługę obowiązują na wschodzie Polski. Jeżeli Twoim celem jest wycena nieruchomości, koniecznie zapoznaj się z ofertą firmy Value Properties. Wystarczy tylko wypełnić formularz z podstawowymi informacjami na temat mieszkania.

Skup nieruchomości – czy się opłaca? Sprawdź!

Wycena nieruchomości – koszt

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje wycena mieszkania. Przede wszystkim w sprawie wyceny nieruchomości najlepiej postawić na doświadczonego rzeczoznawcę majątkowego.

Wycena mieszkania czy innej nieruchomości jest też droższa w przypadku bardziej doświadczonych i lepiej wykwalifikowanych rzeczoznawców majątkowych. Cenę mogą się różnić w zależności od regionu. Firmy zlokalizowane w większych miastach liczą sobie więcej w przypadku sporządzania operatu szacunkowego.

Bardzo popularna stała się też wycena nieruchomości online. Taka usługa jest przede wszystkim wygodna, ale też dostępna w przystępnej cenie. Wycena mieszkania przez rzeczoznawcę koszt to około 1000 – 3500 zł.

Rzeczoznawca majątkowy pracujący w mniejszym mieście przeważnie liczy sobie mniej za wyceny nieruchomości. Wykonanie operatu szacunkowego przez doświadczonego specjalistę będzie najlepszym wyborem. W kwestii ceny za taką usługę wiele jednak zależy od rodzaju nieruchomości i kilku innych kwestii.