Darmowa wycena

Blog

Jak sprzedać zadłużone mieszkanie?

15 maja 2023

Ceny nieruchomości, Wycena nieruchomości

Zadłużona nieruchomość może spędzać jej właścicielowi sen z powiek, zwłaszcza jeśli planuje jej sprzedaż. Jeśli mieszkanie jest obciążone hipoteką, przed transakcją powinna zostać spłacona lub przeniesiona na nowego właściciela. A co, jeśli na lokalu ciążą długi właściciela lub zaległości z tytułu niepłacenia czynszu? Każda z takich sytuacji może utrudniać szybkie znalezienie kupca. Sprzedaż zadłużonego mieszkania jest jednak możliwa. Jednym z rozwiązań jest choćby skup mieszkań. W Warszawie taka praktyka jest bardzo popularna. Na czym polega?

Jak sprzedać zadłużone mieszkanie? Sprawdź Value Properties!

Mieszkanie z długami – czy sprzedaż jest w ogóle legalna?

To, jak sprzedać zadłużone mieszkanie, to jedno. Czy jednak taka transakcja jest zgodna z przepisami prawa? Jeśli chodzi o formę zadłużenia, najczęściej spotykaną jest wpis hipoteczny na rzecz banku. Inaczej mówiąc, zakup nieruchomości sfinansowano kredytem. Za każdym razem wpis o obciążeniu w tej formie jest ujmowany w Księdze Wieczystej dla danej nieruchomości w dziale IV. Znajdują się tam również szczegóły dotyczące zarówno kwoty zadłużenia, jak i wierzyciela.

W polskim prawie sprzedaż nieruchomości obciążonej hipoteką jest ja najbardziej dopuszczalna. Warto podkreślić, że sprzedaż mieszkań, domów i innych lokali z długami jest, jeśli nie popularna, to dość częsta – w końcu spora część nabywców nieruchomości korzysta ze swojej zdolności kredytowej, a nie oszczędnościach.

Wydawałoby się, że jeśli wszystko odbywa się zgodnie z prawem, nie ma problemu. Jednak zbycie zadłużonego lokalu mieszkalnego wymaga szeregu dodatkowych formalności, kiedy już pojawi się kupiec. Aby ich uniknąć, coraz częściej właściciele decydują się na skup mieszkań. W Warszawie można znaleźć całą listę firm zajmujących się zakupem nieruchomości zadłużonych, odejmując ich właścicielom wiele stresu.

Zadłużone mieszkanie – jak sprzedać je szybko i korzystnie?

Jeśli zastanawiasz się, jak sprzedać zadłużone mieszkanie w stolicy bez mnóstwa papierów i skomplikowanych procedur, sprawdź jak działa skup mieszkań w Warszawie. Taka transakcja jest możliwa nawet w kilka dni, a większość spraw formalnych bierze na siebie firma skupująca tego typu nieruchomości. To dobre rozwiązanie, jeśli trudno jest Ci znaleźć prywatnego kupca.

Skup zadłużonych mieszkań w Warszawie – sprawdź więcej!

Co do zasady procedura sprzedaży zadłużonego mieszkania jest dwuetapowa i powinna być bezpieczna dla każdej ze stron – sprzedającego, kupującego, ale także wierzyciela (zwykle banku). To roszczenia tego ostatniego mają największe znaczenie – dlatego środki finansowe przekazywane przez Kupującego nieruchomość w pierwszej kolejności przeznaczone są na spłatę długu czyli inaczej mówiąc zabezpieczenie roszczeń Wierzyciela.

Dlaczego skup mieszkań to wygodne rozwiązanie?

Korzystanie z usług firmy zajmującej się skupem nieruchomości może być nie tylko korzystne – czasem to wręcz jedyne rozwiązanie, kiedy masz problem ze znalezieniem kupca na nieruchomość obciążoną długami. Na szczęście są to zwykle profesjonaliści, którzy po wycenie lokalu przeprowadzają klienta przez cały proces sprzedaży-kupna, oszczędzając mu nerwów i niepewności. Firmy zajmujące się taką działalnością często regulują należność w gotówce, więc jeśli właściciel potrzebuje środków od ręki – jest to jak najbardziej możliwe.

Skup nieruchomości – czy się opłaca? Zobacz artykuł!

Jak sprzedać zadłużone mieszkanie? Przede wszystkim po dokładnej analizie swojej sytuacji i dostępnych możliwości. Czasem to rodzaj zadłużenia będzie determinować najlepsze rozwiązanie. Hipoteka, zajęcie komornicze czy zaległości czynszowe – w każdym przypadku możesz zgłosić się do firmy zajmującej się szybkim i sprawnym skupem mieszkań.