Darmowa wycena

Blog

Jakie mieszkanie można kupić w Warszawie w oparciu o bezpieczny kredyt 2%?

26 kwietnia 2023

Ceny nieruchomości

Nowy program rządowy „Bezpieczny Kredyt 2%” wywołał poruszenie na rynku nieruchomości już po pierwszym komunikacie o planach jego wprowadzenia. Nic dziwnego – w końcu zdolność kredytowa to jedna z największych bolączek osób zainteresowanych kupnem nieruchomości na własność. Pojawiają się zatem pytania o to, jakie realnie metraże czy standardy lokali będzie można uzyskać dzięki dodatkowemu wsparciu. Oto, jak prognozowana jest sytuacja w Warszawie.

zakup mieszkania za kredyt 2procent

Jak zdolność kredytowa i wkład własny wpływają na standard kupowanego mieszkania?

W praktyce często okazuje się, że jeśli klient zainteresowany kupnem lokalu ma wysoką zdolność kredytową, może liczyć na o wiele większy metraż czy lepszy standard wykończenia nieruchomości. To w końcu parametry, które decydują o komforcie mieszkania, a więc satysfakcji z zakupu. Gospodarstwa domowe, które nie mogą pochwalić się takim poziomem wypłacalności, o jakim marzą, muszą przystać na kompromis, kupując mieszkanie na własność. Takim sytuacjom ma m.in. zapobiegać program „Bezpieczny kredyt 2%”.

Rządowy program dopłat i jego warunki – co trzeba wiedzieć?

Górna granica ceny pierwszego mieszkania, które będzie można nabyć z dofinansowaniem, to 800 tysięcy złotych. Oprocentowanie całej transakcji ma być aż cztery razy niższe niż standardowo. Cały system zakłada podniesienie zdolności kredytowej polskich obywateli, jednak o dopłatę mogą ubiegać się osoby, które nie ukończyły 45. roku życia i nie były dotychczas właścicielami żadnego mieszkania.

Jak dokładnie wygląda system dopłaty w poszczególnych sytuacjach życiowych? Maksymalna kwota kredytu, o jaką będzie się można ubiegać, jest następująca:

  • single – 500 000 zł,
  • małżeństwa z dzieckiem – 600 000 zł,
  • rodzice samotnie wychowujący dzieci – 800 000 zł.

Co istotne, jeśli kredytobiorca będzie miał oszczędności, które zechce przeznaczyć na wkład własny, także może zrobić to na preferencyjnych warunkach kredytu 2%.

Jak w praktyce działać ma rządowy program „Bezpieczny kredyt 2%”? Przy korzystaniu z preferencyjnego oprocentowania będzie się spłacać kredyt na zasadzie mechanizmu rat malejących. Oznacza to, że już od pierwszych miesięcy kredytobiorca regularnie zmniejsza ciążący na nim dług. System rat malejących przewiduje bowiem, że kapitał do spłaty dzieli się na liczbę miesięcy całego okresu kredytowania.

Jakie lokale staną się dostępne z dofinansowaniem kredytu?

Okazuje się, że korzystanie z programy wyjdzie na dobre nawet mieszkańcom dużych miast. W maksymalnej kwocie 800 000 zł w Warszawie mieści się ponad połowa mieszkań wystawionych obecnie na sprzedaż. Jeszcze lepiej sytuacja wygląda w nieco mniejszych miastach wojewódzkich.

Przykładowo singiel mieszkający w stolicy, który będzie szukał kawalerki o metrażu nieprzekraczającym 30 metrów kwadratowych, za nieco ponad 300 000 zł znajdzie oferty np. na Pradze czy Bielanach. Pary czy małżeństwa z jednym dzieckiem, którym odpowiadają 2 pokoje, znajdą satysfakcjonujące lokale m.in. na Białołęce, Woli czy Ursusie. Wszystkie te dzielnice są dobrze skomunikowane, a okoliczna infrastruktura handlowo-usługowa stoi na wysokim poziomie. Okazuje się więc, że warszawski rynek mieszkaniowy stanie się znacznie bardziej dostępny także dla osób, które wcześniej o własnym „m” w atrakcyjnej lokalizacji i standardzie mogły tylko pomarzyć.

Według założeń twórców programu, ma on wpłynąć także na samo budownictwo mieszkaniowe. Program dotyczący zakupu pierwszego mieszkania to dla deweloperów powód, aby budować znacznie więcej i sprzedawać lokale obywatelom, których wreszcie będzie na nie stać.